Madeleine Pyk – en samling F769

Karmstol, Louis XVI, Danmark, sent 1700-tal.

Medaljongformad rygg med krönande bandrosett. Stoppad och textilklädd sits, rygg och armlön. På runda kannelerade ben med bronserade detaljer. Sargen med bandrosett. Sitthöjd 45, bredd 62, höjd 95 cm.

Senare klädsel. Senare bronsering. Lagningar. Smärre avslag i träet. Något instabil.

Utropspris
4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69