Skulptur, enligt uppgift från Bozo, Burkina Faso.

Skulpterat och bemålat trä. Längd 30 cm, bredd 29 cm, höjd 98 cm.

Slitage, sprickor, färgbortfall, mindre skador. Lagningar.

Proveniens

Privat svensk samling från 1980-talet. Därefter i arv inom familjen.

Utropspris
3 000 SEK