Masker, 4 st, enligt uppgift b .la från Yaure, Elfenbenskusten, Dan, Liberia, samt Luba, Kongo, 1900-talets andra hälft

Skulpterat trä. Höjd ca 28-46 cm.

Slitage, sprickor, färgbortfall, mindre skador, lagningar. Maskstugna.

Proveniens

Privat svensk samling från 1980-talet. Därefter i arv inom familjen.

Utropspris
3 000 SEK