Carl Fagerlund, bordslampor, 2 st, Orrefors, 1960-70-tal.
Modell "RD 1983" och "RD 1984". Glas och mässing. För en ljuspunkt vardera. Etikettmärkta Design C Fagerlund respektive RD 1984 Orrefors Sweden. Höjd 65-68 cm.
Ej funktionstestade. Smärre slitage. Spricka i plasten under lampsockeln.