Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

Gunnel Nyman, vas, "Calla", signerad Riihimäen Lasi Oy, Gunnel Nyman.

Frihandsblåst klart grönt glas med underfång av opalinglas, klippt och driven kant, kulad botten. Höjd 23,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Gunnel Nyman, The Bulletin of the Finnish Glass Museum, Lastitutkimuksia, glassresearch IV (1987), modellen avbildad, se katalognr 49, sid 91.

Modellen formgiven år 1946.

Formgivare

Utropspris
1 000 EUR