Hertha Bengtson

(Sverige, 1917-1993)
Hertha Bengtson
(Sverige, 1917-1993)

Hertha Bengtson, kaffe-och teservis, flintgods, ca 100 delar, "Blå eld", Rörstrand.

Bestående av:
8 äggkoppar, höjd ca 4-5 cm
2 mindre djupa fat, diameter ca 10 cm
3 skålar, höjd ca 5-6 cm
2 skålar med lock, diameter ca 11 cm, höjd ca 6 cm.
2 pumpaformade skålar med lock, höjd ca 12 cm
1 äggkopp på fat, höjd ca 4 cm, längd ca 10 cm
1 rund skål, höjd ca 6 cm, diameter ca 11 cm
1 senapsskål med lock i metall, höjd med lock ca 9 cm
11 koppar, höjd ca 6,5 cm
3 koppar, höjd ca 7 cm
8 koppar, höjd ca 8 cm
1 päronformat socker/saltkar, höjd ca 11 cm
2 vaser, höjd ca 9 cm
2 skålar, höjd ca 5-7 cm
13 kaffefat, diameter ca 14 cm
2 tefat, diameter ca 15,5 cm
8 tefat, diameter ca 17 cm
2 kaffekannor, höjd ca 22 cm
3 gräddkannor, höjd ca 10 cm
2 kakfat, höjd ca 22 cm
22 assietter, diameter ca 19 cm
2 tekannor, höjd ca 18 cm
1 vas, urnformad med hänklar, höjd ca 14 cm

Någon del ej blå eld. Enstaka sprickor. Enstaka nagg. Några delar med skada. Bruksslitage.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06