Delvis bemålat fodral, locket med intarsiadekor av blomma och bladslingor. Speldosa av metall. Längd 49, bredd 21, höjd 13 cm.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Smärre fanerskador. Smärre fanerskador. Senare beslag. Nyckel saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10