Bordslampa, "Mossi", Lalique, Frankrike.
Omarbetad vas, klart och matterat glas med reliefdekor i form av knoppar, för en ljuspunkt. Signerad Lalique France. Höjd 28 cm.
Ej funktionstestad. Omarbetad från att tidigare ha varit en vas. Nagg på kanten.