Carlo Scarpa, taklampa Murano Italien 1900-talets andra hälft.
För sex ljuspunkter, stomme av bronserad metall behängd med formgjutna glaskupor i rosafärgat glas, 76x35x76 cm
Åldersrelaterat slitage. Delvis renoverad (senare glas). Medföljer två extra kupor.