Fanérat med teak, detaljer av ek. Mässingsskodda benavslut. Sex lådor samt två skjutdörrar. Bredd 165, djup 46, höjd 65 cm.
En hyllbärare saknas. Krackelyr i den lakerade ytan. Smärre fanerskador. Vissa retucher. Något slitage. Senare hyllplan. Smärre fläckar. Bakstycket med torrsprickor.