Sabel, kavalleri, Frankrike M1822.

Parerstång i mässing. Klingrygg med graverad, fransk text. Klingans längd 91 cm, totallängd 106,5 cm, inkl baljan 110 cm.

Ställvis slitage. Anlöpningar. Enstaka små nagg i bladet. Märken. Bucklor på baljan.

Utropspris
300 EUR