Infanterihuggare, M1848, Ryssland.

Mässingsfästet märkt med kejsarens eget järnvägsregemente. Tveeggad klinga. Läderklädd balja med droppsko i mässing. Klingans längd 48 cm, totallängd 63 cm, längd inklusive balja 65,5 cm.

Ställvis slitage. Anlöpningar. Nagg i bladet. Repor.

Utropspris
400 EUR