Servis, 70 delar, "Musselmalet", halvblond, Royal Copenhagen. Största delen från 1950-talets slut.

Handmålad blomsterdekor i underglasyrblått. Ca 50% 1a och 2a sorteringen.
13 st tallrikar, modell 1/571, diam 26 cm.
14 st tallrikar, modell 1/572, diam 22 cm,
16 st tallrikar djupa, modell 1/659, diam 24 cm,
14 st tallrikar/assietter, modell 1/573, diam 19,5 cm,
13 st koppar m fat, modell 1/656, diam 10,5 cm

Medföljer enstaka udda fat samt ett par "Blue Denmark" såskannor med fat av märket Johnsson Bros.

Smärre bruksslitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
1 500 EUR