Kard kniv osmansk 1800-tal

Kard kniv osmansk 1800-tal

Kniv med skaft i bergkristall och klinga med ornament och text i guld; balja i silver med rubiner och turkoser samt inläggningar i guld. Längd 27, klinga 16,5, tot 29,5 cm

Smärre slitage. Repor.

Utropspris
20 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13