Göran Wärff, skulptur, unik, Kosta.
Klarglas, i form av en man med basker. Signerad Kosta Göran Wärff Unik. Höjd 20 cm.
Smärre fläckar. Enstaka märken/repor.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.