Fäste av mässing med lejonhuvud, blodrand, klinga med Fäderneslandet och Konungen graverat och förgyllt, balja av stål, portepé, klinga märkt Svalling, total längd ca 96 cm
Skada på lädret. Märken. Små nagg på klingan.