Bibliofilupplagor med originalgrafik – 2 volymer

Roland Svensson (1910-2003): Dagar i skärgård och annorstädes. Fyra litografier tecknade på sten och fyra dagböcker i faksimilutgåva.
Zürich, Graphic Anstalt H. E. Wolfensberger AG, 1990. 32 x 24,5 cm.
Exemplar nr 250 av bibliofilupplagan i 440 exemplar med fyra signerade och numrerade originallitografier i passepartout. Prospektet signerat av Roland Svensson. Smakfull blå klotkassett i stort 4:o-format med förgylld text på framsidan. Den första dagboken skrev Roland Svensson 1946. Det blev många fler med åren, här föreligger ett urval av fyra av dem.

Roland Svensson (1910-2003): I Roland Svenssons övärld. Ett urval ur hundra dagböcker 1946-1960. Med inledning av Bo Grandien. Stockholm, Bonnier Alba, 1995. 25 x 17 cm. Rikligt illustrerad i färg. Nr 32 av den signerade bibliofilupplagan i 225 exemplar, med en löst bifogad signerad och numrerad originallitografi samt bunden i ett svart halvmarokängband med ryggtitel i guld och skinnskodda främre pärmkanter, övre guldsnitt och medbundna omslag med flikar och ryggremsa. Bandet av Sven-Olof Nystedt.

.

Utropspris
3 000 SEK