Madeleine Pyk – en samling F769

Teglashållare, 2 st, silver, Ryssland 1879 och 1894

Panslavistisk dekor. Invändigt förgyllda.
Den enas höjd inkl hänkel 8 cm, diameter ca 7 cm, stämplad kyrilliskt IAS möjligen Ivan Alekseevich Sveshnikov, Moskva 1894.
Den andras höjd 8,5 cm, mynningens diameter 6,8 cm, sliten mästarstämpel, Moskva 1879.
Totalvikt ca 236 g.
Medföljer senare glas.

Sliten förgyllning. Den ena hänkeln med smärre lagning.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492