Tyge (Tycho) Brahe."Den Ny Stjerna" 1929 (1572) samt 7 böcker om Tycho Brahe 1800-/1900-tal

Johan Ludvig Heiberg "Urania" 1846 med titelvinjett och 14 litografier; Peter Pedersen "Tycho Brahees Liv og Levnet" 1838; Wilhelm Lengertz "Kring Tycho Brahe och Hven" 1946, dito "Tycho Brahe, En renässansmänniska av formt" 1949; dito 2 ex "Tycho Brahes ö" med dedikationer samt två småskrifter i ett: Knut Lundmark "William Lengertz, En Tycho Brahe-samlare och Henry Stålbrand "Hur såg Tycho Brahe ut?", båda 1946. 16,5 x 10,5 - 26,5 x 19,5 cm

Åldersrelaterat slitage. Ställvis skador.

Första danska översättningn av Brahes "De Nova Stella". Tryckt i totalt 250 ex varav detta nummer 150 i den numrerade 200-upplagan.

Utropspris
3 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46