Kalevala Koru, jubileumscollier, Kalevalaepos 150 år, sterlingsilver, Helsingfors 1984.
Numrerad 17/300. I originallåda. Längd 55 cm. Vikt 105,6 g.
Smärre ytslitage. Ett mynt fattas.