Eric Löfman

(Sverige, 1925-1994)
Eric Löfman
(Sverige, 1925-1994)

Skålar, 3 st, silver, bl.a. Eric Löfman för MGAB, Uppsala 1970-76.

Oval skål med hamrad yta, Eric Löfman för MGAB, Uppsala 1976. Längd 15 cm. Vikt ca. 176 gram.
Korg, med hamrad yta, Eric Löfman, MGAB, Uppsala, 1970. Längd 10 cm. Vikt ca. 100 gram.
Skål, rokokostil, märkt 925 samt med svenska importstämplar, troligtvis Italien. Diameter 20 cm. Vikt ca. 297 gram.

Smärre slitage.

Utropspris
3 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69