Karl Lindeberg, vas, jugend, Kosta, tidigt 1900-tal.
Överfång med slipad dekor av ormbunkar i grönt mot matterad fond. Signerad Kosta KL. Höjd 6,5 cm.
Obetydligt ytslitage. Små skrapmärken undertill. Fotring med små nagg. Halsen med tillverkningsdefekt i form av liten bubbla.