Karmstolar, ett par, empire, Ryssland/Baltikum, 1800-talets första hälft.

Mahogny och mahognyfaner. Ryggkrön med skuren dekor, armstöd med avslutande delfiner, sabelben. Klädd och stoppad löstagbar sits. Höjd 94 cm, bredd 63 cm, sitthöjd 46 cm.

Renoverad. Smärre fanerskador. Repor. Torrsprickor.

Utropspris
500 EUR