Bordsgarnityr, bestående av bordspendyl och kandelabrar, ett par, Frankrike 1800-talets sista kvartal.

Bordspendyl i marmor, mässing och patinerad metall. Urverket märkt ".... FT DE BRONZES A PARIS 329".
Kandelabrar för fyra ljus, höjd 46,5 cm.
Senare glasmanschetter medföljer. Nyckel finns.

Lagad skada i urtavlan. Bordspendylens kröndekor löst. Kandelabrar med ställvisa stearinrester, den ena urnformade delen med ytskada.
Åldersrelaterat bruksslitage.

Utropspris
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492