Mat- och kaffeservis, 66 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.

Blomsterdekor i underglasyrblått. Övervägande helblonde.
1 såsbåt, modellnummer 1/1105, längd 24 cm.
1 terrin med lock, modellnummer 1/1129, längd 27 cm.
2 vaser, modellnummer 1/1162, höjd 9,5 cm.
1 sockerskål, modellnummer 1/1112, diameter 10 cm.
1 gräddkanna, modellnummer 1/1031, höjd 8,5 cm.
2 djupa tallrikar, modellnummer 1/1079, diameter 23 cm.
1 skål på fot, modellnummer 1/1023, diameter 17 cm.
2 ljusmanschetter, modellnummer 1/10, diameter 5,5 cm.
7 askfat, modellnummer 1/1004, diameter 7,5 cm.
12 mattallrikar, modellnummer 1/1084, diameter 25 cm.
15 assietter, modellnummer 1/1087, diameter 17,5 cm.
10 mockakoppar med fat, modellnummer 1/1038, kopparnas höjd 5, fatens diameter 11 cm.
11 kaffekoppar med fat, modellnummer 1/1035, kopparnas höjd 6, fatens diameter 13,5 cm.
Tre fat, modellnummer 1/1038 och ett fat, modellnummer 1/1035 medföljer.

Skål på fot, modellnummer 1/1023 med bränningsspricka undertill. Ett par mattallrikar, modellnummer 1/1084 med mindre nagg i den genombrutna dekoren. En assiett, modellnummer 1/1087 med nagg. En kaffekopp, modellnummer 1/1035 med spricka. Smärre ytslitage.

Utropspris
12 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38