Madeleine Pyk – en samling F769

Olle Alberius

(Sverige, 1926-1993)
Olle Alberius
(Sverige, 1926-1993)

Olle Alberius, vas, Ariel, Orrefors, 1978.

Cylinderformad, ljust gröntonad glasmassa med innesluten dekor av blad, signerad Orrefors Ariel Nr 326-E8 Olle Alberius. Diameter 13, höjd 16,5 cm.

Smärre ytslitage. Mindre skrapmärken undertill.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38