Mässingstomme. Tre ljuspunkter. Matterade opalglaskupor. Höjd 38 cm, bredd 31 cm.
Smärre nagg på glaskupans innerkant. Smärre anlöpningar och repor på metallen. Ej funktionstestad. Senare sladd.