Böcker, Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början, 1908-34, 13 volymer.

Halvfranska skinnband. Förgylld dekor. Nordisk familjeboks tryckeri, E. Lundqvists bokförlag Sthlm, tryckeri Bröderna Lagerström Sthlm, Bokförlaget Natur och kultur, tryck Victor Pettersons bokindustriaktiebolag.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis blekt.

Utropspris
250 EUR