Madeleine Pyk

(Sverige, Född 1934)
Madeleine Pyk
(Sverige, Född 1934)

Madeleine Pyk, Tigrar

Signerad M.Pyk. Olja på duk 127 x 151 cm. Intäkterna från auktionen går till välgörande ändamål.

God kondition.

Sommaren 2020 hade Bukowskis en sales exhibition med ca 100 verk av Madeleine Pyk som visades i våra lokaler i Berzelii park. Den sista utställningsdagen såg dramatikern och kulturskribenten Stina Oscarson ett av verken som annonserades på kulturtavlorna längs Strandvägen. Denna målning med tigrar gjorde så stort intryck på Stina att hon vände om och klev över tröskeln till Bukowskis för första gången. Hon blev helt betagen av verket som hängde längst in. Tyvärr var det sålt.

När Stina skriver till Madeleine Pyk om denna tigermålning får hon till svar att hon inte längre målar tigrar. Nu målar hon ugglor.

Samma dag som Ryssland invaderar Ukraina skickar Stina ett kort till Madeleine med en fråga. Varför ska man måla ugglor när världen brinner? Detta blir upprinnelsen till en intensiv brevväxling de två emellan som kommer vara i närmare ett år innan Madeleine till slut besvarar frågan.

I den nya boken med samma titel bjuds vi in att följa vägen dit. Ett samtal som sömlöst rör sig mellan livet, konsten och politiken. En litterär dialog där två livsöden med många oväntade beröringspunkter steg för steg vecklas ut.

Så småningom blir Stina Oscarson ägare av en ny tigermålning som hon nu väljer att sälja för att skänka intäkterna till välgörande ändamål.

Konstnär

Madeleine Pyk är bildkonstnär och författare född i Stockholm 1934. Hon målar i en naivistisk stil och använder ofta starka färger. Hennes motivkrets inbegrips av landskap, stilleben och porträtt. Hon har studerat vid Konstfack och Konstakademien, finns representerad på Moderna Museet, Stockholms Stads samlingar och Norrköpings Museum. I Pyks motiv finns en stark längtan efter det idylliska. Hon skildrar heta sommarbilder och isande vintervyer. Hon fångar katter och tigrars väsen, färgar trädgårdar med glädje och fyller Stockholm med ottomanska och franska influenser.

Utropspris
100 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63