Andreas Dregens (Backyard Babies och The Hellacopters), Fender "Super Sonic" förstärkare och högtalare från ca 2008.

Fender Super Sonic "Blonde" förstärkare(Topp) 60 Watt, tillverkades mellan 2006-2011,
Fender Super Sonic "Blonde" två högtalare á 4x12" 240 watt,(Celestion Vintage 30).

Två custom made "Rubiks kub" casear till högtalarna, Dregens egna design, tillverkade av Amp Town Cases.
Dregens voodoodocka samt signerat foto och plektrum medföljer.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Andreas Dregen är en av Sveriges främsta Rock N´ Roll gitarrister och personligheter. Dregen har turnerat med dessa exemplar både med Backyard Babies och The Hellacopters mellan åren 2008-2019, i bland annat Japan, Europa och Sverige. De användes också i studio vid inspelningen av Backyard Babies album "Backyard Babies", "Four By Four", och "Sliver & Gold".

Utropspris
30 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?