Byrå, gustaviansk, 1700-talets slut.

Tre utdragbara lådor, skuren dekor av tandsnitt och meander, ovala nyckelskyltar. Bredd 121 cm, djup 49,5 cm, höjd 82 cm.

Några bitar av tandsnitt dekoren saknas. Senare beslag. Lås saknas. Senare delar. Skador. Baksidan lös. Torrsprickor. Senare spikar. Renoverad.

Utropspris
500 EUR