Byrå, Gustaviansk och Gustaviansk stil, 1700-talets senare del och omkring år 1900.

Fanerad bla med jakaranda, björk, och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Samkomponerad front med inläggningar av urnor, festoner och bandrosett. Skiva av röd marmor (Rouge Languedoc). Längd 90, bredd 48, höjd 87 cm. Nyckel finns.

Faner renoverad och med omgraverade inläggningar, retuscher, fanerresningar
Senare skiva
Delvis senare beslag

Utropspris
8 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71