Madeleine Pyk – en samling F769

Pottskåp, Sengustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Inredning av två lådor samt skåplucka. Skiva med genombruten gallerkant av mässing. Längd 47, bredd 35, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Fanerskador, resningar, och lagningar. Gallerkant med mindre bristningar. Nyckel finns.

Utropspris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71