Arne Jones E1299

Golvur, England, 1700-tal, märkt Wilson, London,

Svartlackerat fodrat med dekor av kinesiserande dekor. Urhus flankerat av kolonetter. Urtavla av mässing och metall me arabiska och romerska siffror. Bredd 48, djup 25, höjd 218 cm. Pendel och lod finns. Nyckel finns.

Ej genomgången. Ej funktionstestad. Renoverad. Kompletterad. Ställvis slitage och dekorbortfall. Låset fungerar inte. Stängning för glaset i urhuset fungerar inte/saknas. Nyckel finns.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69