Sven Wejsfelt, skålar, 2 st och vas, Gustavsbergs studio, 1977-88.
Skål med spräcklig glasyr i violett och beige, dekor av blad i silver. Signerad SWen med studiohanden unik -88. Diameter 12, höjd 4 cm. Vas med spräcklig glasyr i i violett och beige, signerad SWen med studiohanden unik -87. Höjd 15,5 cm. Skål med spräcklig glasyr i mörk violett med inslag av beige. Signerad SWen med studiohanden -77. Diameter 15, 5, höjd 7 cm.
Smärre ytslitage. Mindre märken.