Oval form och graverad dekor av kvinnofigurer med slöjor. Signerad Orrefors S. Gate 109. Längd 22 och höjd 13 cm.
Smärre tillverkningsdefekt, luftbubblor i glasmassan. Smärre repor, undertill på fatet.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10