Trasmatta, 1940-50-tal, ca 290 x 200 cm

Smärre slitage och smuts.

Proveniens

Mattan har ingått i en sportstugeinredning i en privat sommarbostad med furumöbler från Nordiska Kompaniet ritade av Axel Einar Hjorth. Huset byggdes 1929.

Utropspris
3 000 SEK