MATSERVIS, 51 delar, flintgods, Upsala-Ekeby/Gefle, 1900-talets mitt.

Dekor i rött och grått av dansande tomtar. 14 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 8 barnmuggar, 10 glöggmuggar, 4 skålar, uppläggningsfat, burk med lock samt tillbringare.

Bruksslitage, krackelyr, missfärgningar, nagg.

Utropspris
1 500 SEK