Matservis, porslin, 33 delar, "Zwiebelmunter/lökmönstret", mestadels Stadt Meissen, Tyskland.

Bestående av:
Terrin utan lock, 41 cm.
8 mattallrikar, 25 cm (en med spricka).
4 djupa tallrikar, 25 cm.
8 förrättstallrikar, 22 cm (en med nagg och spricka).
8 assietter, 17 cm (ett med nagg och ett lagat nagg).
2 ovala fat, 24-40 cm (nagg och glasyrdefekter).
Skål, ca 20 cm (spricka).
Såsbåt, 23 cm.

Slitage. Nagg. Sprickor. Lagning. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
3 000 SEK