Alvar Aalto, golvlampa modell A809, Valaisinpaja, Artek, 1900-talets slut.

Tre kupor med vitmålade lameller i metall. Delar i mässing, skaft och fotplatta läderbeklädda. Bär etikett. Höjd ca 168 cm.

Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Skador. Färgbortfall. Ej funktionstestad. Dragknoppens platsplugg saknas.

Utropspris
1 500 EUR