Gunnar Asplund, taklampa, "Asplund", Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft.
Stomme av grönpatinerad metall. Kupa av glas. För en ljuspunkt. Diameter ca 47 cm. Kupans höjd ca 27 cm. Kedjornas totala längd 125 cm. Extra delar medföljer.
Ej funktionstestad. Medföljande kedja trasig. Något slitage, märken och fläckar. Micronagg.