Mahognyfanerad. Fast stoppad klädsel. Längd 150 cm, höjd 111 cm, sitthöjd 42 cm.
Fanerskador. Smärre fläckar. Blekt tyg. Gamla fanerlagningar. Dekorbandet delvis löst. Delvis lös dekordel.