Väggpendyl, biedermeier, 1800-talets mitt.

Mahognyfanerad, med skuren dekor. Urtavlan inramad med dekorativ förgylld mässing. Romerska siffror. Medföljer pendel, två lod och vev. Höjd 134 cm, bredd 41 cm, djup 17 cm.

Fanerskador. Torrsprickor. Repor på urtavlan. En liten nyckel saknas till glasdörren. Ej funktionstestad.

Utropspris
250 EUR