MATTA. Maskingjord flossa. Troligen England, 1900-talets första hälft. 499x390

Ljusblå botten sparsamt mönstrad med rosenmedaljong, ros- och bladfestoner samt hörnmedaljonger med blomsterkorgar i pastellfärger. Smal ljusbrun brodyr.

Något slitage, fläckar, smärre missfärgningar och skador obetydligt lagad.

Utropspris
4 000 SEK