Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Meissen, figurin, porslin, modell 77123. 1900-talets mitt.

Fågel sittande på blad- och blomsterdekorerad trädstam. Höjd 26,5 cm. Modell nr märkt i godset.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492