Jorma Puranen

(Finland, Född 1951)
Jorma Puranen
(Finland, Född 1951)

Jorma Puranen, ”Afterimage”, 2012

Signerad Jorma Puranen på etikett a tergo. Upplaga 2/6. Digital C-print, diasecmonterad på glas 100 x 70 cm.

Proveniens

Galleri Flach, Stockholm.

Galleri Flach, Stockholm, 2015.

I detta verk är det ett gammalt glas negativ med konturerna av en person, som Puranen fotograferat.
Puranen är bland annat representerad i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm.

Auktionen avslutas
6 dagar 17 timmar
10 000
955
1 085
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 10 500 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
16 jan 17:54
10 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - I21