Mahognyfanerad. Lös stoppad sits. Längd 198 cm, höjd 115 cm, sitthöjd 47 cm, sittdjup 64 cm.
Renoverad. Senare klädsel. Lagningar. Torrsprickor.
Rundradion Ab:s/ Yle:s rekvisitasamlingar.