Soffa, biedermeier, 1800-talets senare hälft.

Mahognyfanerad. Lös stoppad sits. Längd 198 cm, höjd 115 cm, sitthöjd 47 cm, sittdjup 64 cm.

Renoverad. Senare klädsel. Lagningar. Torrsprickor.

Proveniens

Rundradion Ab:s/ Yle:s rekvisitasamlingar.

Utropspris
300 EUR