Barock

Barock

Skrivskåp, senbarock 1700-tal

Tvådelat, fanerat i ek mfl träslag samt med intarsiadekor, beslag i mässing. Överdel med uppsvängt krön, dörrpar framför delvis målad inredning med hyllor, lådor och fack. Nedtill skrivklaff med läderklädd skiva framför delvis målad inredning med fack och lådor, nedtill tre lådvarv med konturerad front, snäpplås, kulfötter. Bredd 109, djup 66 (utfälld 86 cm), höjd 212 cm. Nyckel finns.

Torrsprickor. Fanerskador. Fanerlagningar. Kompletterat. Nyckel/lås till klaff saknas.

Utropspris
8 000 SEK