Cremekoppar med lock, 15 stycken, porslin. Herend, 1900-tal.

Målad polykrom och förgylld dekor i purpur camaieu. Höjd 8 cm.

Obet slitage.

Herend porslinsfabrik (på ungerska Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.) är en ungersk porslinsfabrik specialiserad på exklusivt handmålat porslin. Under andra halvan av 1800-talet och fram till första världskriget var Herend hovleverantör till den habsburgska kejsaren.

Utropspris
2 500 SEK