Hertha Bengtson, matservis, 35 delar, flintgods, "Blå eld", Rörstrand.
1 blå serveringsskål, längd 25 cm.
1 blått serveringsfat, längd 39,5 cm.
1 vit kanna, höjd 23 cm.
1 vit såssnipa, längd 17 cm.
1 blå gräddkanna, höjd 10,5 cm.
2 blå fat, längd 16 cm.
1 blått fat, längd 18 cm.
1 blå skål, längd 13 cm.
3 blå skålar, längd 11 cm.
1 rött smörfat, längd 9,5 cm.
1 blått smörfat, längd 9,5 cm.
1 rött saltkar, höjd 6 cm.
2 blå äggkoppar, höjd 4 cm.
2 vita tekoppar med blå fat, kopparnas höjd 7,5, fatens diameter 16,5 cm.
6 blå förrättstallrikar, diameter 23 cm.
8 blå assietter, diameter 19 cm.
1 blå serveringsskål, längd 22,5 cm.
Visst ytslitage. Vissa delar med nagg och fotringsnagg.